29 січня Всеукраїнській молодіжній громадській організації «Національний Альянс» виповнилось 4 роки. Керівник об’єднання Ігор Гузь розповів про здобутки та плани на 2009 рік.
- Скажіть, будь ласка, що 4 роки тому підштовхнуло до створення ВМГО «Національний Альянс»?
- Після завершення Помаранчевої революції в багатьох націоналістично налаштованих молодих людей з різних регіонів України виникла ідея витворити організацію, яка буде діяти по-новому, застосовуючи новітні методи. Тоді був емоційний, патріотичний, революційний вибух, енергія якого шукала свого виявлення у новій структурі, але не ліберального складу такого як, наприклад, ПОРА і ряд інших громадських чи партійних утворень, а у правому спектрі. Тому молоді люди витворили Національний Альянс, який будувався, так би мовити, з нуля. Хочу наголосити, що в різних регіонах ці особи були або вже у складі певних організацій, або вихідцями з «Майдану».
- Які найголовніші завдання ставить перед собою організація?
- Ми вже працюємо 4 роки над цими завданнями. Я бачу їх декілька найголовніших. По-перше, це громадська і політична активізація української молоді. Сьогодні ми стикаємося з дуже суттєвою проблемою – громадська неактивність молодих людей. Оскільки Національний Альянс – громадсько-політична організація, ми залучаємо молодь до громадських акцій і політичних заходів, наприклад, до участі у виборчих кампаніях, виконуючи різноманітні обов’язки, працюючи в штабах певних політичних сил.
По-друге, це військово-патріотичне виховання молоді. За 4 роки ми провели десятки таборів, різних теренових ігор, змагань і тому подібне. Це загалом сприяє, військово-патріотичному вихованню молоді в державі.
Також, на нашу думку, ми піднімаємо досить важливі питання, на які чомусь у певний період не звертали значної уваги. Звичайно, не всі їх можемо вирішити, але хтось повинен почати про них говорити, загострити тематику. Таким чином, хтось теж може зацікавитись піднятою проблемою, а тоді спільними зусиллями її можна вирішити.
Наша головна діяльність, що передбачає вирішення піднятих нами важливих питань, реалізацію певних завдань, здійснюється у межах кампаній.
- Тоді розкажіть, будь ласка, про найяскравіші з кампаній, що втілював чи втілює Національний Альянс.
- Скажімо, наша кампанія «Свободу Білорусі!», яка вже діє 4 роки, привертає значну увагу громадськості в Україні та за її межами. Адже прикро, що, мабуть, найближча нам ідеологічно і не тільки білоруська нація перебуває сьогодні під гнітом авторитарного режиму Лукашенка. В Білорусі знищуються демократичні засади, цінності. Тому дуже важливо, щоб люди знали реальне становище сусідньої держави. Ми намагаємося показати цю дійсність українцям.
Наприклад, кампанія «Пам’ять без кордонів», яка діє вже не один рік, конкретно ставить за мету привернути увагу громадськості до занедбання українських поховань Січових Стрільців, воїнів УНР, УПА тощо на території Польської Республіки.
Достатньо скандальна кампанія «Обережно секти!», яка поки що не стартувала дієво, але була озвучена, викликала багато дискусій у різних колах.
Ще одна кампанія «Наш формат», що має на меті пропаганду української культури серед молоді в різних регіонах нашої країни. Наприклад, у Луцьку вже декілька років працює Центр модерної української культури «Форпост», в Житомирі – культурно-мистецька кампанія «Антиокупант», у Львові – рок-концерт «Ліфт».
Окрім того, два попередніх роки в рамках «Нашого формату» втілювали всеукраїнський фестиваль української альтернативної музики «Бандерштат». Хедлайнерами фесту 2008 року, який був присвячений 100-річчю з дня народження Степана Бандери, стали відомі українські гурти «Кому Вниз» та «АННА».
- Тоді, яка головна місія Національного Альянсу?
- Оскільки 70 років Українська Нація стояла на колінах, перебуваючи у складі СРСР, сьогодні виникає величезна потреба плекати нову еліту. Еліта буде плекатися не тоді, коли молодь будуть добре вчити в університетах чи вона буде багата, успішна, професійна. Вона буде елітою тоді, коли усвідомить своє призначення стосовно власної нації, коли поглине національні патріотичні ідеї. Тобто головною нашою місією є плекання еліти серед української молоді. Звичайно, ми сьогодні не можемо сказати, що сформували її, але намагаємося працювати на перспективу, для майбутніх років.
- Чим Національний Альянс відрізняється від інших організацій подібного спрямування?
. – Я не можу сказати, що ми досить суттєво відрізняємося від подібних нам громадських організацій. Але я вважаю, що ми достатньо професійно підходимо до багатьох аспектів діяльності. Наприклад, у нас досить ефективна внутрішньо-організаційна робота, менеджмент, міжнародні зв’язки, активна інформаційна діяльність в Інтернеті. Чомусь більшість об’єднань приділяють цьому незначну увагу.
Важливо, що ми не орієнтуємось на жодну політичну партію. Адже існує багато організацій, які знаходяться під впливом певних політичних сил, вони є «припартійними молодіжками». Звичайно, Національний Альянс об’єднує у своїх лавах десятки людей, що є членами певних патріотичних партій, що також певним чином вирізняє нас із-поміж ряду інших молодіжних організацій.
- Яке найбільше досягнення Національному Альянсу за час його існування?
- Вважаю найбільшим нашим досягненням те, що за період життєдіяльності організації членами її побували тисячі людей у різних регіонах. Можливо, багатьох уже сьогодні не має в лавах Національного Альянсу, але прийшли і працюють інші. І в незалежності від того, чи людина була в організації рік, два чи місяць, ми намагаємося певним чином уплинути на її формування, становлення, розвиток. Організовуючи різноманітні заходи, вишколи, табори, ми прагнемо, щоб вона, так би мовити, вийшовши у світ, народжуючи дітей, працюючи, завжди була патріотом своєї країни.
- З якими проблемами стикається ваша організація під час своєї діяльності?
- Одна з найголовніших проблем, з якою, думаю, стикаються усі об’єднання, це пасивність сучасної української молоді. Якби вона була значно активнішою, було б набагато легше працювати.
Очевидно, так само багато організацій зустрічаються із фінансовими проблемами. Потреби щоразу зростають, а коштів не вистачає. Ми не фінансуємось якоюсь політичною партією чи фінансовою групою, тобто самостійно намагаємось із різних джерел шукати кошти для того, щоб бути незалежними, але продовжувати втілювати свої завдання.
Я можу сказати, що для будь-якого власне молодіжного об’єднання важлива зміна поколінь. Наприклад, на початку діяльності організацію вели до перемоги одні люди. На жаль, пізніше їхнє особисте життя, створення сім’ї, професійна діяльність тощо забирала більше часу, ніж робота в організації або взагалі хтось відходив від виконання певних функцій у ній. Звичайно, приходять нові люди, але їм треба ще дорости до того рівня в організаційному значенні, що мали їх попередники.
- Які плани Національного Альянсу на 2009 рік?
- Перш за все, ми в цьому році хочемо підняти на вищий рівень наш фестиваль «Бандерштат». Вже створений оргкомітет, який працює над підготовкою до музичного заходу. Я сподіваюся, що наступний Бандерштат буде ще яскравішим.
Маю надію, що цього року ми суттєво активізуємо роботу на міжнародному фронті. Плануємо підписання угод про співпрацю з рядом правих організацій Європи, зокрема, це є білоруські організації, прибалтійські та інші. Також ми намагатимемось потоваришувати з італійським Національним Альянсом і їх молодіжною організацією. Я сподіваюсь, що вони будуть зацікавлені у співпраці з нами, адже нас об’єднує не тільки назва, але й ідеологічні переконання.
Звичайно, буде продовжуватись військо-патріотичне виховання, заплановані традиційні заходи і табори. Вже в лютому відбудеться екстремальний табір «Доброволець» на Рівненщині, весною – теренова гра «Звитяга» на Волині, влітку – табір «Легіонер» у Карпатах, восени – «Повстанець» та мандрівний табір «Холодний Яр» на Черкащині.
Цьогоріч ми спробуємо активізувати роботу у проваджені кампанії «Пам’ять без кордонів» і намагатимемось зробити її масштабнішою.
Також працюємо над вдосконаленням нашого веб-сайту, який буде орієнтуватись не тільки на нашу організацію, але й на молодіжний правий рух. Ми робимо наш сайт «живим», де будуть блоги, аналітика, рецензії, дописи.
У планах цього року активно долучитися до президентської виборчої кампанії. Я не можу сказати, що ми маємо сьогодні кандидата, якого готові були б підтримати, але очевидно, що це буде патріотичний кандидат. Чекаємо поки ситуація в українському політикумі стане трохи яснішою. Ми відстоюватимемо проукраїнські сентенції і далеко не популістичні чи проросійські, як сьогодні заявляють певні лідери, зокрема, Тимошенко та Янукович. Очікуємо, що проукраїнські сили віднайдуть у собі можливість об’єднатись і віднайти ефективного енергійного кандидата, який зможе перемогти.
Ще хочу сказати, що ми націлюємо наших людей взяти участь у виборчих кампаніях міських голів, які відбудуться у березні 2010 року, та, як мінімум, активно включатися у роботу в командах ряду кандидатів із метою в подальшому працювати в органах місцевого самоврядування. Такі шанси очевидно є в Рівному, Луцьку, Черкасах, Полтаві, Івано-Франківську. В цих обласних центрах ми можемо ефективно включитися у роботу на достойному рівні і бути переможцями разом із тими людьми, яких ми підтримуватимемо на виборах мерів.
Тобто роботи вистачає. І я думаю, що цей рік буде найуспішнішим вже за 5-річчя нашої організаційної діяльності.
- А яким бачиш Національний Альянс ще через 4 роки?
- Думаю, що я тоді, мабуть, вже не буду очолювати об’єднання і це буде правильно. Якщо чесно, то розвиток і побудова молодіжної організації, яка не «лежить» під кимсь, а діє виключно самостійно, дуже важка, тому говорити про те, що ми піднімемо якесь націоналістичне повстання у державі не буду. Я реаліст. Але хотілося би, щоб ми залишилися організацією, яка має свою програму, має свої ідейні засади і працює ефективно в правому колі. Вона залучає молодих енергійних, інтелектуальних правих людей, які орієнтуються і спілкуються з європейськими правими силами, які виносять нові ідеї.
Сьогодні, треба сказати відверто, правий рух поки що мілкий. Існує безліч організацій, але ефективно працюють одиниці. В партійному спектрі це виключно «Свобода», в громадському 2-3 організації, які пропонують щось нове. Я хотів би, щоб до складу останніх належав і Національний Альянс.
Я бажаю, щоб через 4 роки хоча би 1-2 представники нашої організації були депутатами Верховної Ради України. Зараз у нас є ряд депутатів обласних рад, міських, районних. А чому б не ставити собі і такі завдання?
Вже зараз ми маємо лікарів, державних службовців, журналістів, бізнесменів тощо. Це успішні люди. Я би хотів, щоб ці особи завжди лишалися в організації та виконували певні завдання.
- Що побажаєш побратимам у ваше спільне свято?
- Побратимам побажаю в цей складний кризовий час, коли матеріалізм і гроші запановують все більше і більше умів українців, не піддаватися на це і пережити ці важкі часи, не зрадивши націоналістичної моралі та завдання, які ставить перед нами нація і організація.
Найбільш важко спостерігати, коли дехто з твоїх побратимів, які роками боролись із тобою за одну мету, потім ламаються, не перед ворожими діями, як це колись могло би бути теоретично в ОУН, УПА тощо, а перед примітивними побутовими речами, банальними матеріальними питаннями, з якими стикаються всі.
Я єдине побажав би, щоб люди мали в собі міць, віру духовну, релігійну, націоналістичну, не ламались і залишалися стійкими націоналістами, далі продовжували працювати. Адже в моєму розумінні націоналіст має діяти постійно, почавши в 16-18 років, діє до кінця днів своїх. Звичайно, стратегія, завдання змінюватимуться у людини в 20, 40 чи 60 років, але вона має діяти і примножувати силу нації.
Розмовляла Ольга Богачевська