Нещодавні вибори депутатів Європарламенту, що відбуваються кожні 5 років, принесли більше ніж успішний результат для націоналістичних партій. Отже, все по-порядку. Варто зазначити, що дані вибори стали першими в яких взяли участь жителі усіх 27 країн ЄС, в тому числі і країни Східної Європи. В загальному вибори мали декілька цікавих деталей:
- Найнижча явка за усю історію проведення виборів – 43,24%, зокрема в країнах колишнього соцтабору – Чехія (25%), Словенія (22.3%), Словаччина (19.6%).
- Підвищення рівня протестного електорату, що відобразилося в результатах голосування у багатьох країнах “заможної Європи”. Проходження до Європарламенту від Швеції Партії піратів цьому яскраве підтвердження.
- Збільшення рівня євроскептичних поглядів серед рядових європейців. Тобто як у Ірландії чи скажімо в Румунії рівень підтримки партій, що не підтримують вступ своїх країн до ЄС суттєво зріс не зважаючи на ідеологічне забарвлення цих політичних структур.
А тепер власне про результати націоналістичних партій. Варто зазначити, що до націоналістичних партій відношу партії, що входять чи входили до фракцій UEN – “Союз за Європу Націй”, IND/DEM - “Незалежність та демократія” та нещодавно розформованої – Identity, Tradition, Sovereignty (ITS) “Ідентичність, традиція, суверенітет”, а також ряд депутатів, що залишилися незалежними. Очевидно, що партії, що входять до найбільшої фракції “Європейська народна партія” сповідують право-центриські, християнсько-демократичні принципи і тому не є націоналістичними у своїй суті.
Потрібно сказати, що європейські праві не є однорідними, але мають певні спільні позиції:
- Жорстке регулювання міграційної політики та обмеження напливу мігрантів до Європи;
- Євроскептицим у розрізі збереження ідентичності власної держави та нації;
- Збереження консервативних цінностей.
Хоча і тут не все так просто, бо, скажімо, нідерландська “Партія Свободи”, що останнім часом наробила багато шуму, виступає за легалізацію одностатевих шлюбів та легких наркотиків.
Хоча націоналістичні партії в сукупності і набрали значно більше мандатів ніж 5 років тому, проте формування нової правої фракції є надто складним завданням з огляду на ряд об’єктивних причин.
По-перше, націонал-консерватори збираються формувати свою власну фракцію, ядром котрої стане Консервативна партія Британії, Громадянська Демократична партія Чехії та польська партія “Право і справедливість”. Ця політична сила ставить собі за мету об’єднати 60-70 євродепутатів, що будуть сповідувати націонал-консервативні погляди та латентний євроскептицизм.
Дуже багато власне націоналістичних сил будуть спокушені участю в цьому ширшому об’єднанні задля збільшення свого впливу на європейську політику, адже присутність в одній фракції з майже правлячою у Британії Консервативною партією дає багато плюсів. Окрім того у будь-якій фракції має бути не менше 25 депутатів та й то ще з 7 країн, що надто ускладнює процес формування. Всі ці кроки спеціально вносяться для унеможливлення створення суто правої фракції, яка зможе отримати легальну трибуну для пропаганди власних постулатів, та ще й європейські кошти для повсякденної роботи.
Мало того, нещодавно був змінений регламент, з метою недопущення до відкриття першого засідання Європарламенту найстарішого депутата – лідера Національного Фронту Франції Жан Марі Ле Пена…
А тепер короткий аналіз результатів націоналістичних партій у кожній країні Європи.
Австрія
Тут бачимо суттєве збільшення результатів Партії Свободи з 6,3% до 12,78% і це при тому, що 5 років тому дана партія була єдиною та й під керівництво нині покійного Йорга Хайдера. А власне нове дітище Хайдера Альянс за майбутнє Австрії набрав 4,53% і не отримав жодного мандату.
Бельгія
Фламандський блок дещо зменшив свій результат з 14,3% до 10,17%. Окрім того один мандат з результатом 4,77% здобула нова політична сила правого напрямку Список Дрекера.
Болгарія
Єдиною реальною націоналістичною силою цієї країни залишається партія Атака на чолі з Воленом Сідеровим, що набрала 12, 01% і буде мати 3 мандати.
Кіпр
Правих партій серед переможців немає.
Чехія
Правих партій серед переможців немає.
Данія
Датська народна партія майже в два рази збільшила свої досягнення з 6,8% (1 мандат) до 14,8% (2 мандати).
Естонія
Правих партій серед переможців немає. Партія Народний союз здобула 2,20% і не пройшла прохідного бар’єру.
Фінляндія
Партія Справжні фіни стала сенсацією для цієї маленької країни здобувши 14% і два мандати, хоча ще 5 років тому їхній результат був дуже скромний – 0,9%.
Франція
Національний Фронт на чолі з 80-річним лідером Жан-Марі Ле Пеном цього разу пригальмував і замість 9,8% 7 депутатів отримав 6,3% і лише 3 мандати включно з самим Ле Пеном та його дочкою. Варто зазначити, що по списку блоку Лібертас (4,6%) йшла права партія Рух за Францію, що отримала 1 мандат.
Німеччина
Правих партій серед переможців немає. Партія Німецький народний союз, що залучила прихильність NPD Національно-демократичної партії Німеччини отримала лише 0,4% Ще одна права партія – Республіканці взяла 1,3%, що також не є достатньо для хоч би для одного мандату.
Греція
Націоналісти з Народного православного руху замість 4,1% і одного мандату цього разу взяли 7,15% і два мандати.
Угорщина
Одна з найбільших європейських сенсацій, молода та перспективна, хоча й з антиукраїнськими поглядами, партія Jobbik, що набрала в сукупності 14,77% і три мандати. Партія взагалі не брала участь у минулих виборчих перегонах.
Ірландія
Правляча партія Фіанна Файл, що минулого скликання ЄП входила до націоналістичної фракції UEN у новому скликанні буде знаходитись в фракції ліберал-демократів і тому її 24,08% та три мандати будуть грати на стороні іншого європейського геополітичного гравця.
Італія
Італійський Національний Альянс, що на минулих виборах узяв 11,5% та 9 мандатів і входив до того ж UEN, цього разу не брав самостійної участі у виборах ,так як став частиною нової партії Берлусконі Народ Свободи, яка у свою чергу належить до фракції Європейської народної партії.
Латвія
Минулих виборів до ЄП націоналістична партія Tēvzemei un Brīvībai/LNNK Батьківщина та свобода перемогла з результатом 29,8% та отримала 4 мандати, що для партії стало феноменальним результатом. Цього разу партія отримала значно скромніші результати – 7,46 і одне депутатське місце, що займе лідер партії Роберт Зіле.
Литва
Партія Право і справедливість, член фракції UEN – “Союз за Європу націй“, колишнього президента Литви Роланда Паксаса, замість 6,8% та одного мандату взяла 12,24% та два мандати. Успіх очевидний! Литовський селянський народний союз цього разу не зміг набрати достатньої кількості голосів для обрання свого представника в ЄП.
Люксембург
Правих партій серед переможців немає. Альтернативна демократично-реформістська партія хоч і здобула 7,14% та все ж згідно місцевого законодавства не отримала представництва у ЄП.
Мальта
Хоч при владі на Мальті і Націоналістична партія яка належить до ЄНП, та треба визнати, що власне справжніх націоналістичних партій серед переможців немає.
Нідерланди
Звичайно найбільший успіх у Європі чекав Партію Свободи Герта Вілдерса, що отримала 17%, а отже 4 мандати та друге місце у списку усіх партій цієї країни.
Польща
Націоналістична партія Ліга польських родин не провела жодного свого депутата до ЄП, що свідчить про глибоку кризу цієї партії, адже в минулому скликанні вона їх мала аж 10. Натомість Право і справедливість, що було одним з засновників UEN – “Союз за Європу націй” збільшила свою присутність з 12,7% і 7 мандатів до 27,41% і 15 мандатів. Правда варто відмітити, що дана партія скоріш всього поміняє свою європейську прописку і вступить до новостворюваної фракції “Європейські демократи” на чолі з представниками Консервативної партії Британії.
Португалія
Правих партій серед переможців немає. Партія національного оновлення всього 0,4% голосів виборців.
Румунія
Антиукраїнська партія Велика Румунія здобула 8,65% та 3 мандати у ЄП. Зокрема левова частка цих голосів була здобута відомим бізнесменом та власником футбольного клубу “Стяуа” Джиджи Беккалі.
Словаччина
Словацька народна партія вперше отримала представництво в Європейському парламенті хоч і з скромним результатом – 5,56% та 1 мандат.
Словенія
Правих партій серед переможців немає. Словенська народна партія здобула лише 2,88%
Іспанія
Тут тільки націоналісти-сепаратисти з Баскської націоналістичної партії здобули 1 мандат, але й вони належать до фракції ALDE (лібералів та демократів).
Швеція
Правих партій серед переможців немає. Шведські демократи отримали лише 3,27%, а Національні демократи і того менше – 0,04%
Великобританія
Чи не найбільшою сенсацією цих виборів стало проходження до ЄП Британської національної партії з результатом 6,2%, а це близько мільйона виборців і два мандати.