Трохи більше місяця було потрібно Партії регіонів та парламентським «тушкам» для того щоб в незаконний спосіб проголосувати «Закон про засади державної мовної політики». Відповідно до закону по всій території України фактично може бути впроваджена друга державна мова – російська, а українська – за кілька років може зникнути назавжди.

Депутат  Волинської обласної ради, заступник керівника обласного виборчого штабу Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Ігор Гузь один із активних противників двомовності в Україні. Він з перших днів мовного протистояння активно відстоював українську та право волинян розмовляти на своїй рідній мові.

 Ігоре Володимировичу, ви активно виступаєте проти «мовного» закону, чому?

Тому що закон Колісніченка-Ківалова покликаний знищити українську мову. На жаль, на 20-тому  році незалежності України ми маємо таку ситуацію коли влада виступає не лише проти свого народу, але й проти атрибуту державності – мови. Завтра вони захочуть переписати гімн, потім змінять прапор. Це нечувано! В будь-якій країні рідна мова оберігається і підтримується владою, а в нас навпаки.

Відповідно до закону «Про засади державної мовної політики» на всій території України буде введена фактично друга державна мова – російська. Відтепер кожен волинянин буде змушений вчити російську мову, адже відповідно до цього закону все діловодство буде вестися в тому числі і на мові нашого північного сусіда. Скажіть, чи зможе пересічний українець в короткі строки настільки добре вивчити російську, щоб написати заяву, скласти випускні екзамени, оформити позов до суду тощо? Звичайно ні.

Крім того влада мовчить про те, що цей законопроект призведе до ще більшого зубожіння українців. Адже для забезпечення дії цього закону міністерство фінансів мусить виділяти із держбюджету 17 мільярдів гривень щороку! Ці гроші будуть забрані з бюджету, тобто із кишень пенсіонерів, вчителів, лікарів, селян і віддані регіоналам для того щоб задовольнити їх забаганки.

Цих коштів вистачило б для того щоб щороку повертати по одній тисячі гривень із втрачених заощаджень «Ощадбанку» для 17 млн. громадян України. Або одноразово здійснити доплату до пенсії в розмірі близько 1200 грн. всім пенсіонерам України одночасно. Або кожного місяця виплачувати надбавку в 100 грн. протягом року. Це майже два річних бюджети на всю українську медицину.

Сьогодні є набагато важливіші соціальні проблеми на які, за словами влади, грошей у бюджеті немає, але на впровадження російської мови регіонали готові виділяти мільярди гривень щороку!

Ви були учасником мітингу 5 червня в Києві?

Так, 5 червня я разом із сотнею волинян були під стінами Верховної Ради. Тоді протестувати проти «мовного» закону прийшли кілька тисяч українців не лише із Києва, але й приїхали представники з усіх областей, в тому числі і зі сходу України. На жаль Партія регіонів та її сателіти тоді прийняли законопроект в першому читанні. Причому зробили це підло, без належного обговорення, без заслуховування думок експертів навіть не вислухавши думки тисяч протестуючих!

Обурюють дії міліції під Верховною Радою. Фактично сьогодні спецпризначенці стали бойовими відділами Партії регіонів. Мирних людей – жінок, пенсіонерів, бійці «Беркуту» труїли газом, штовхали та застосовували проти них силу. Хоча люди просто вийшли висловити свою громадянську позицію. Я був у перших рядах протестуючих і разом із ними стримував натиск «Беркуту». Ми намагалися мирно пройти до Верховної Ради, але спецпризначенці замість того щоб пропустити нас застосували сльозогінний газ. Від нього найбільше постраждав мій колега, депутат Луцької міської ради Павло Данильчук.

Зрозуміло одне – нинішня влада веде країну до диктатури, при якій головним буде той в кого є або міліційні пагони, або мішок грошей. Проста людина в такій країні, на жаль безправна. Сьогодні ми це спостерігаємо щодня.

Яка реакція Волинської обласної ради на «мовний» закон?

Опозиція в цьому питанні виступила консолідовано. В облраді фракції партій «Батьківщина», «Фронт Змін» та «Свобода» засудили цей законопроект і підготували звернення до Президента із вимогою зробити все можливе, щоб закон не набув чинності. Його було вирішено проголосувати на позачерговій сесії ради. Проте провладна більшість проігнорувала сесію – до зали засідань з’явилися лише опозиція. Я разом із колегами по опозиції – Анатолієм  Грицюком та Анатолієм Вітівим зайняли президію і вирішили провести збори депутатів на яких дали оцінку діям влади у мовному протистоянні.

Після гострих і критичних виступів обласних обранців ми від імені опозиційних депутатів Волинської обласної ради звернулися до президента із вимогою не підписувати «мовний» законопроект.

Прикро констатувати той факт, що серед тих хто зрадив українську мову є і волиняни – Григорій Смітюх (Партія Регіонів), Анатолій Горбатюк (Партія Регіонів), Адам Мартинюк (Комуністична партія України), Катерина Ващук (Народна партія) та Ігор Палиця (Наша Україна). Незважаючи на те, що переважна більшість мешканців області підтримує українську мову ці депутати проголосували так як їм сказало керівництво Партії регіонів. На мою думку оцінку діям цих депутатів має дати виборець на майбутніх виборах до Верховної Ради.

Як опозиція планує далі  відстоювати українську мову?

По-перше депутати від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» спільно із громадськими активістами, журналістами, митцями та простими громадянами провели акцію під Народним домом в Києві, завдяки якій не допустили проведення прес-конференції Віктора Януковича, а це у свою чергу привернуло увагу світової спільноти до проблеми знищення української мови в нашій державі.

По-друге, лідери опозиції вже заявили, що в наступному парламенті обов’язково скасують «мовний» закон, як антиконституційний і антиукраїнський. І це буде один із першочергових кроків демократичної більшості, яка обов’язково буде утворена на базі Об’єднаної опозиції «Батьківщина».

Розмовляв

Олександр Машлай


Попередня новинаІгор Гузь – кандидат від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» по Ковельському виборчому округу Наступна новинаІгор Гузь присягнув на вірність народу України